пʼятниця, 21 жовтня 2016 р.

№2

                                   

                             ТЕМА УРОКУ: "Травлення в кишечнику"


ЦІЛІ УРОКУ:
1. Через зміст того, що вивчається:
·        вивчити і знати будову і функції кишечника, травних залоз;
·        знати основні терміни і поняття.
2. Через діяльність учителя:
·        систематизувати і розширити знання учнів про травну систему і органи травлення;
·        продемонструвати відмінності і подібності у будові і функціях різних частин травної системи;
·        продовжити навчати роботи в групах і розвивати вміння створювати презентації.
3. Через внутрішні процеси інтелектуального, емоційного, особистісного розвитку учня:
·        продовжувати дотримувати вміння встановлювати взаємозв’язок між будовою і функціями органів травлення;
·        навчити пояснювати причини відмінності роботи ферментів у різних відділах травного тракту;
·        розвивати вміння аналізувати причини і наслідки тих явищ, що виникають у різних відділах травного тракту та ключових компетенцій.
4. Через навчальну діяльність учнів:
·        учень самостійно розв’язує завдання вчителя;
·        вміє застосовувати отримані знання на практиці;
·        створює і презентує наперед отримане завдання;
·        чітко і логічно висловлює думку щодо певного питання теми.

ТИП УРОКУ: комбінований

ФОРМА УРОКУ: урок-презентація з використанням елементів проблемного навчання.

МІЖПРЕДМЕТНІ ЗВЯЗКИ: хімія ( 8-9 клас), фізика.

ДЕВІЗ УРОКУ: Праця приносить славу!

ХІД УРОКУ.
І. Організаційний етап.
Вчитель:
Кажуть, що талант не розквітне на повну силу, якщо хист від Бога не плекати, якщо здібності від батька-матері не розвивати, якщо розум від природи не посилити інтелектом освіти. Тож давайте сьогодні, користуючись давнім латинським висловом: Праця приносить славу!, плідно попрацюємо на нашу славу.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра Чому ( учні придумують питання, які б починалися словом Чому. Наприклад:
1) Чому шлунок найрозширеніша частина травного тракту?
2) Чому шлунок має м’язову оболонку?
3) Чому оболонки шлунка розташовані в певному порядку?
4) Чому травлення у шлунку відбувається за певних температур?
5) Чому їжа у шлунок та з нього виходить порціями?
6) Чому слизова оболонка містить залози трьох типів?
7) Чому регуляцію шлункового соковиділення поділяють на два види?

2. Елементи проблемного навчання.
1) Чому стінки шлунка і кишечника не перетравлюються під дією травних ферментів, що ними виробляються?
2) У чому полягає причина того, що після вживання багатої на білок їжі довше не відчувається голоду, ніж після їжі, що складається переважно з вуглеводів?
3) Чому їжа, введена прямо у кров, викликає смерть, а проходячи через травну систему засвоюється клітинами?
4) Фізик сказав би про взаємне проникнення речовин, хімік про розподіл сольватованих частинок у об’ємі розчинника. А я скажу, що цей процес пов’язаний безпосередньо з темою нашого уроку.

Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу ( елементи проектної технології).
Робота в групах ( учні заздалегідь готують інформацію за поданим планом).
1 ГРУПА
Завдання
Фізіологи називають тонкий кишечник головним органом травлення. Доведіть цю думку.

Презентація групи ( анатоми, фізіологи, біофізики і біохіміки)
1.     Частково перетравлена в шлунку їжа, яку називають хімусом, завдяки скороченню мязів шлунка через пілоричний сфінктер надходить порціями до наступного відділу травного каналу – тонкого кишечника. Саме в ньому поживні речовини їжі розщеплюються остаточно і всмоктуються в кров і лімфу. У дорослої людини тонкий кишечник 5-6 м. Його поділяють на три відділи: дванадцятипалу, порожнисту та клубову кишки. Коротка у вигляді підкови, дванадцятипала кишка міститься за очеревиною, порожниста і клубова - довгі і покручені. Довжина дванадцятипалої кишки в середньому разом дорівнює ширині складених разом 12 пальців руки (27-30 см.), звідси і назва. До неї відкриваються протоки підшлункової залози, печінки та жовчного міхура. І хоча харчові маси затримуються в цій кишці не довго, проте саме тут на них діє велика кількість травних ферментів. З середини кишечник вистелений одношаровим епітелієм.
2.     Функції тонкого кишечника поділяються на дві групи:
1)    Травна – розщеплювання пептидів, вуглеводів і ліпідів до мономерів і їх всмоктування;
2)    Транспортна – просування речовин, що не всмокталися, далі по травному тракту.
3.     У кишечнику розрізняють два види травлення:
1)    порожнисте;
2)    пристінкове.
      Завдяки роботі пілоричного сфінктера хімус порціями потрапляє зі шлунка у дванадцятипалу кишку. У порожнині якої і відбувається травлення – це порожнисте. Пристінкове травлення  в кишечнику в 1958 році відкрив російський фізіолог О.М. Уголєв. Воно полягало в тому, що частинки молекул поживних речовин стикаються зі стінками тонкого кишечника, слизова оболонка якого утворює безліч волосинок. Клітини кожної волосинки мають вирости мембрани – мікроворсинки. Завдяки великій кількості мікроворсинок всисна поверхня тонкої кишки сягає 500м2. всередині ворсинок містяться кровоносні і лімфатичні капіляри, волокна гладенької м’язової тканини, що забезпечують рухову активність. Крізь стінки ворсинок у ці капіляри проникають найдрібніші молекули утворені в результаті розщеплення поживних речовин. Продукти розщеплення білків і вуглеводів всмоктуються в кров, а жирів переважно в лімфу. Пристінкове травлення забезпечує найретельніше розщеплення поживних речовин і всмоктування їх у кров і лімфу.
4.     Всмоктування – це складний фізіологічний процес проникнення поживних речовин у кров і лімфу завдяки активній діяльності ворсинок. У процесі всмоктування важливе значення мають клітинна діяльність клітинних мембран кишечника, явища дифузії, фільтрації. При цьому витрачається енергія. Багато речовин можуть всмоктуватися за участю, як активного, так і пасивного транспорту. Все залежить від концентрації речовин. При низькій концентрації переважає активний транспорт, а при високій пасивний. Деякі речовини транспортуються шляхом ендоцитозу (фагоцитозу чи піноцитозу).
5.     (дванадцятипала розумниця). Знаменитий...





2 ГРУПА
Завдання

Печінку часто порівнюють з “біохімічною фабрикою, очисною спорудою, продуктовим складом і диспетчером організму”. На основі чого існують дані думки фізіологів.

Презентація групи

3 ГРУПА
Завдання

Здавна відомим фактом є те, що людина не може жити без підшлункової залози. Обґрунтуйте, як лікар, це твердження.

Презентація групи

4 ГРУПА
Завдання

Поясніть, яким чином із 200 г. хімусу після переробки у товстій кишці залишається тільки 200 г неперетравлених решток, що виводяться назовні?

Презентація групи

IV. КОРИГУВАННЯ ЗНАНЬ.
Розв’язання проблемно-пошукових задач.
Мозковий штурм ( кожна група отримує 2 завдання)

1.     Кишечник людей, які їдять здебільшого рослинну їжу довший ніж у тих, у чиєму раціоні є м’ясо.
2.     Ротова порожнина людини покрита багатошаровим епітелієм, а кишечник одношаровим. Яке це має значення для виконання функцій названих органів? ( Завдання з використанням мікроскопа).
3.     Яку б дієту ви рекомендували людині, в якої видалено жовчний міхур? Відповідь обґрунтуйте.
4.     Які відмінності у функціях, що виконуються, відбилися на будові тонкого і товстого кишечника.
5.     У відомій рекламі органи винуватять печінку у збої роботи цілого організму. Як ви можете пояснити їх репліки.
6.     Цей орган нагадує килим, розміром з невелике тенісне поле. Про який орган йдеться і чому ви так думаєте?
7.     Про них можна сказати: Працюють, як маленькі насосні станції. З чим пов’язана ця аналогія.
8.     Ще у Давньому Вавилоні вважали, що печінка є органом злості, злоби. Це уявлення зберігалося протягом багатьох століть. Як виходячи з сучасних наукових позицій, можна пояснити цю помилку.

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.

Індивідуальна робота за завданнями тексту.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.


Немає коментарів:

Дописати коментар