пʼятниця, 28 жовтня 2016 р.

№3

Тема уроку: «Тип Членистоногі». Узагальнення.

Мета: Узагальнити і систематизувати знання учнів з теми « Тип Членистоногі»; навчити порівнювати представників типу Членистоногі з іншими типами безхребетних тварин та представниками свого типу ;
Сприяти формуванню аналітичного мислення , само- та взаємо- оцінки роботи , тренуванню швидкості реакції.

Навчальні цілі: знати загальні ознаки типу Членистоногі та ознаки класів Павуки, Ракоподібні, Комахи. Наводити приклади видів тварин, що належать до названого типу та класу, розпізнавати органи та системи органів  представників класів ; порівнювати будову представників типу членистоногі між собою та іншими типами тварин.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань.
Обладнання: картки із завданням, кросворд, таблиці з представниками різних класів членистоногих.

Хід уроку.  
I.Організаційний момент.
II.Оголошення теми і навчальних цілей уроку.Характеристика уроку та його ходу.

Учням роздаються карточки, на яких вони будуть працювати на уроці . Відповідь їх оцінюється орденом Барвистого Метелика. Наприкінці уроку (за результатами гри) , підсумовуючи кількість одержаних метеликів , визначають кращого знавця.
1 орден  --- 4 бали.
2---------       5 балів
3---------       6 балів
4---------       7 балів
5---------       8 балів
6---------       9 балів
7---------       10 балів
8---------       11 балів
Більше 8 балів –12 балів

III. Основна частина.
1.               Ознайомлення із випереджаючими завданнями.
Учні розказують легенди,вірші, загадки, прикмети про представників типу Членистоногі (домашнє завдання).











2.               Заповнити схему : «Класифікація представників типу Членистоногі».















Представники типу --- найпоширеніша група тварин. Найчисленнішими і найбагатшими на види є клас Комахи.Чому комахи поширені скрізь? Чому 70% загальної кількості видів тварин,що населяють земну кулю- комахи?
Відповіді учнів:
n    Велика різноманітність умов їх існування
n    Тіло вкрите щільним , хітиновим покривом, який утворює зовнішній скелет,захищає організм від різних шкідливих впливів зовнішнього середовища.
n    Велика плодючість.
n    Комахи їдять все.

3.               Тести.
1.               Тіло ракоподібних поділене на :
а) голову,груди,черевце
б) голово груди, черевце
в) голова,груди.
2. Тіло павукоподібних поділене на :
а) голову, груди, черевце
б) головогруди, черевце
в) груди, черевце
3. Видільні залози у ракоподібних називаються:
а) червоні
б) зелені
в) безбарвні
4. Інстинкт-це :
а) свідома поведінка
б) ланцюг послідовних безумовних рефлексів.
5. Розвиток з повним перетворенням характерний для :
а) мух б) тарганів в) метеликів в) вошей.
6. Розвиток з неповним перетворенням характерний для:
а) блохів б) прямокрилих в) клопів.
7. Ротові органи у жуків:
а) гризучого типу
б)сисного
в) колючо- сисного
8. Суспільні комахи- це комахи , які живуть :
а) сімями
б) поодиноко
в) зграями

4.Кросворд.



1






2







3








4






5












1.               Напівтвердокрилі.
2.               Безкрилі зовнішні паразити, переносники висипного тифу.
3.               Лускокрилі.
4.               Хижі комахи, які ловлять здобич у  польоті .
5.               Безкрилі кровосисні паразити зі стрибальними ногами.
6.               Найбільший за кількістю видів ряд комах .
 
Відповіді: 1. Клопи. 2. Воші. 3. Метелики. 4. Бабки. 5. Блохи 6. Жуки.


4.               Гра «Що зайве».
1.               Тарантул, краби,каракурт.
2.               Омари,павук- хрестовик, дафнії.
3.               Омари, лангусти, циклоп.
4.               Коники, жук-олень, мурашки, бджоли
5.               Джмелі, мурашки, оси,блохи..


5.Завдання « Далі,далі…»
Потрібно дати відповіді на запитання по черзі.
1.               Де зимують  річкові раки?  (У норах)
2.               Як довго живуть одноденки? (Дві- три години)
3.               Який жук на території України найбільший? (Жук –олень)
4.               Скільки живуть річкові раки? (20-30 років)
5.               Чим вкрите тіло Членистоногих?(Хітином)
6.               Скільки пар ходильних ніг у рака?(Пять)
7.               Де знаходяться отруйні кігті в павука? ( У хеліцерах)
8.               Скільки пар ходильних ніг у комара? (Три)
9.               Скільки разів на рік линяє рак? ( 1-2 рази)
10.         До якого ряду належить річковий рак? (Десятиногі)
11.         Як називається явище ,за якого самці відрізняються від самки?( Статевий диморфізм) 
12.         Друга пара кінцівок у павука.(Ногощупальці)
13.         Як називається американський вид павука ,в якого після запліднення самка зїдає самця?(Чорна вдова)
14.         До якого класу належить тарантул та каракурт?( Павукоподібні)
15.         Як називається розділ зоології , що вивчає комах?( Ентомологія)
16.         Чи розрізняють комахи кольори? (Так)
17.         Якого типу ротові органи у тарганів?( Гризучі)
18.         Назвіть тварину зображену на малюнках А, Б.До якого типу і класу вони належать? Підпишіть зазначені частини тіла.







6.               Аудіювання.
У розповіді про павука допущені помилки, які необхідно виправити.

Одного разу павук-хрестовик, втомлений після роботи, сидів на ли­стячку і грівся на сонечку?- Чи проста це справа — виткати ловчу сітку хеліцерами?! Двома складними очима він милувався результатами своєї роботи і від задоволення ворушив вусиками. Раптом його увагу привер­нули лементи мухи, що потрапила в павутину. З усіх десяти ходильних ніг він кинувся до жертви.- Він уявляв, як своїми гострими хеліцерами буде відривати шматочки смачної страви й, не поспішаючи, жувати. Але па нього чекало розчарування: доки він долав усі перешкоди на шляху до павутини, муха вирвалась і полетіла. Від злості він клацнув хвостом, від гніву його гемолімфа почала швидше рухатися замкненою кровонос­ною системою. Вдихнувши  повними грудьми свіже повітря через зябра, він вирішив заспокоїтися й  почекати нову жертву.



IV. Підсумок уроку.
v. Оцінювання за кількістю отриманих орденів.
VI. Домашнє завдання.
Підготуватися до контрольної роботи.
(Коментувати тип завдань контрольної роботи).




Немає коментарів:

Дописати коментар