Мета:
узагальнити і систематизувати знання учнів про плоских,круглих і
кільчастих
червів; виявляти риси подібності й відмінності, їх різноманітність,
роль у природі
та житті людини. Ознайомити з
профілактикою зараження
гельмінтами; здійснювати санітарно -
гігієнічне виховання шляхом засвоєння
знань про
засоби боротьби з паразитичними організмами
Навчальні цілі:
Учні мають знати:
- загальні ознаки плоских, круглих та кільчастих червів;
- пристосування
паразитичних червів до їх способу життя;
- життєві цикли найпоширеніших паразитичних
червів;
- особливості вільноживучих червів та їх роль у
екосистемах для
обґрунтування заходів
їх охорони;
- значення червів у житті людини.
Учні мають вміти :
- наводити приклади вільноживучих видів червів, червів-паразитів
людини, тварин і
рослин;
- порівнювати особливості будови і процесів
життєдіяльності
вільноживучих та паразатичних червів;
- застосовувати знання про життєві цикли
паразитичних червів для
попередження зараження ними;
Методи і форми
роботи:
-
евристичний
( слово вчителя з елементами бесіди)
-
практично
– дослідний ( робота в групах - порівняльна характеристика типів червів,
індивідуальна робота – встановлення відповідності між таксономічними
категоріями )
-
практично
– репродуктивний ( диктант „Закінчи речення”)
-
елементи
проектної технології ( Ділова гра. Елементи над предметного,
дослідницько-пошукового проекту)
-
наочний
( комп’ютерний журнал)
Тип уроку: узагальнення
і систематизація знань.
Обладнання: картки із завданнями, комп’ютер
Девіз уроку:
„Від того, що ми будемо знати, залежить те, ким ми станемо.”
(Ж. Растан)
Хід уроку
I.Організаційна частина.
1.Слово вчителя з елементами бесіди.
Сьогодні
ми з вами будемо працювати під девізом:”Від того, що ми будемо
знати, залежить те, ким ми станемо”.
На сьогоднішньому уроці ми пригадаємо будову,
спосіб життя, різноманітність та
особливості поведінки червів, тобто те, що вивчали протягом кількох уроків. До цього класу
тварин ми відносили особин, що живуть у
воді: тихоокеанський палоло, п’явки, молочно-біла планарія. Велика кількість
видів (кілька тисяч) живуть на дні морів
і являють собою один з найважливіших об’єктів харчування для риб.Також до цього
класу тварин відносимо кілька тисяч видів паразитичних організмів: печінковий
сисун, ехінокок, стьожак широкий, трихінела.
Паразити рослин - це бурякова, стеблова,
пшенична, нематоди. До жителів ґрунту відносимо дощового черв’яка.Серед червів
є організми, які можна побачити тільки за допомогою мікроскопа, є і форми
довжиною до 30 метрів.
То ж давайте з’ясуємо риси подібності й
відмінності плоских, круглих, кільчастих червів. Клас поділимо на три групи. Кожна
група обирає собі спікера, який одержуватиме завдання і доповідатиме, та секретаря.
II.Основна частина.
Робота в групах.
1.Порівняльна характеристика
типів червів.
Учні вибирають в групах ознаки плоских, круглих, кільчастих червів.
Перша група вибирає ознаки плоских червів.
Друга група-круглих червів.
Третя група-кільчастих червів.
Ознаки:
1.Найчисельніший тип червів.
2.Тришарові тварини.
3.Симетрія тіла двобічна.
4.Порожнина тіла відсутня.
5.Первиннопорожнинні тварини.
6.Є целом.
7.Усі представники мають усі системи органів.
8.Представники-сапробіонти і паразити.
9.Численні представники групи є гермафродитами.
10.Тіло вкрите кутикулою.
11.Неперетравлені рештки викидаються через рот.
12.Мають параподії.
13.Замкнена кровоносна система.
14.Тіло поділене на сегменти.
15.Органи виділення-протонефридії.
16.Частині представників властиве анаеробне дихання.
17.Мають складні життєві цикли.
18.До цієї групи належать найкрупніші представники червів.
19.Є паразити рослин.
20.Частина представників мають присоски.
2.Вибрати спільні ознаки типів
червів:
- тришарові тварини;
- подовжена форма тіла;
- відсутність твердих кісткових частин і розчленованих кінцівок;
- зовнішні покриви тіла разом з мускулатурою утворюють шкірно-м’язовий
мішок, що вистилає їх м’які тканини
і внутрішні органи;
- тіло червів має двобічну симетрію тіла, можна виділити передній і задній
кінці тіла.
3.Встановіть відповідність між
таксономічними категоріями :
а)А.Плоскі черви 1. Малощетинкові
Б. Круглі черви 2. Гідроїдні
В. Кільчасті черви 3. Сисуни
4. Нематоди
4. Нематоди
б)А.Стьожкові черви 1. Людська
аскарида
Б. Багатощетинкові черви 2. Бичачий ціп’як
В. Війчасті черви 3. Нереїс
Г. Нематоди 4.
Молочно- біла планарія
5. Амеба протей
Диктант „ Закінчи фразу”
1. Наука про паразитичних червів - ...
2. У більшості вільноживучих плоских червів розвиток - ...
3. Для життєвого циклу більшості гельмінтів характерна -...
4. Учений , який зробив великий внесок у вивчення паразитичних червів -
...
5. Особина, у якій розвивається паразит, що може тут нестатево і
паразитично розмножуватися - ...
6. Процеси регенерації властиві для - ...
4. Ділова гра з елементами
проектної технології
З активних учнів вибираються:
1) санітарний лікар
2) терапевт
3) ветеринар
4) зоолог
5) паталогоанатом
Ці лікарі підготували відповіді на
зазделегідь подані їм запитання.
Запитання до санітарного лікаря:
1. Якщо на ринку в м’ясі ви виявите під мікроскопом фіни свинячого
ціп’яка,то чи дозволите продавати це м’ясо?
2. Як
уникнути зараження гельмінтами?
Запитання до терапевта :
1. У людини підвищена
температура тіла,кашель,що нагадує
пневномію.Лаборант виявила в калі яйця аскарид.Чи пов’язано це
якось
між собою?
2. Чи існують народні методи лікування глистяних
захворювань?
3. В однієї жінки під шкірою утворилася гуля,що
збільшуеться в
розмірі.Онколог сказав,що це не пухлина.Що це може бути,як
позбутися гулі?
Запитання до ветеринарного лікаря:
1. В моєї бабусі в селі
погано ростуть свині,не набирають ваги.Після того
як закололи,виявили в кишечнику багато глистів
–довгих та широких.Що потрібно робити для того,щоб інші тварини нормально росли
і розвивалися?
2. Коли свині можуть заразитися трихінельозом?
Як попередити глистяні
захворювання в домашніх тварин і людей які
доглядають за ними?
Запитання до зоолога:
1. Чи однакову
будову мають бичачий і свинячий ціп’яки?Що в них
відмінного і подібного?
2. Чи існують паразити
рослин - представники круглих червів?
Як захистити від них
урожай?
Запитання до патологоанатома:
1.
Лікарі встановили, що причиною смерті дитини були
аскариди, які
викликали задуху. Чи можна було попередити цю смерть?
2. Після смерті одного чоловіка в його печінці
було виявлено 25 тисяч
котячих
сисунів.Чи можна було попередити цю смерть?
5.
Презентація комп’ютерного журналу „ Профілактика зараження
гельмінтами”.
6.Показ
слайдів „Паразити”
III.Підсумки уроку.
IV.Домашнє завдання.
Підготуватися до тематичного оцінювання з теми”Черви”.
.
Немає коментарів:
Дописати коментар